Menu
 

PLOŠINA nebo SEDAČKA?

Poradenstvi

PLOŠINA nebo SEDAČKA?

Vyřešit bariéru schodišťovou sedačkou nebo šikmou schodišťovou plošinou? S touto otázkou se velmi často setkáváme, a proto bychom Vám rádi popsali základní rozdíly mezi oběma produkty a uvedli také, kdy a kam je které zařízení vhodné použít.

Šikmá schodišťová plošina i schodišťová sedačka mají mnoho společného. Obě slouží pro překonání bariér tvořených schodišti, ať přímými, s podestami, lomenými nebo točitými. Mají podobnou konstrukci vodící kolejnice, po které se pohybuje nosná část- plošina nebo sedačka. Obě tedy umožní osobě, která nezvládá pohyb po schodišti, dostat se do potřebného patra. Zásadní rozdíl je však v tom, že plošina je určena primárně pro přepravu osoby pohybující se na invalidním vozíku (tedy osoba+vozík), kdežto sedačka pouze pro samotnou osobu (na sedačce vozík nepřevezete).


Je tedy třeba se zamyslet nad zdravotním stavem a mírou mobility osoby, která potřebuje bariéru řešit, a to i s přihlédnutím k případné progresi diagnózy vzhledem k perspektivě užívání zařízení do budoucna. Pro osobu pohybující se i bez invalidního vozíku, může být snadné se na sedačku posadit a pohodlně zdolat patro. Kdo se však pohybuje pomocí vozíku, musí na sedačku přesednout. Pro někoho to může být i tady snadné, pro někoho však méně, a někdo to už nemusí zvládnout vůbec, případně je odkázán na cizí pomoc. A to nejen pro asistenci při nasedání a sesedání ze sedačky, vozík totiž zůstane pod schodištěm. Je tedy třeba mít v patře vozík druhý, nebo opět využít už zmiňovanou cizí pomoc s přepravou vozíku do potřebného patra. A to, zejména pokud je vozík elektrický, není vůbec snadné. Přesuny na sedačku a manipulace s vozíkem bývají jedním z hlavních kritérií volby mezi sedačkou a plošinou. Pokud tedy nechceme být odkázáni na cizí pomoc a přitom nezvládneme bezpečné přesednutí na schodišťovou sedačku, volíme rozhodně schodišťovou plošinu. Na plošinu se najede pohodlně i s vozíkem a ve zdolání schodiště a následném pohybu v patře Vám již nic nebrání. Pozor pouze na sklápění plošiny! Ne u všech dodavatelů je její motorické sklápění zahrnuto do standardu a bez něj je třeba určité obratnosti i fyzické síly pro sklopení plošiny a její následné zavření. Rozhodnete-li se pro plošinu, je třeba myslet na dostatečnou šířku schodiště a prostor pro dojezd plošiny pod schodištěm, kdy vzhledem k větším rozměrům plošiny proti sedačce, má plošina samozřejmě i větší nároky na prostor. Nezapomeňte ani na dostatečnou velikost přepravní desky plošiny pro Váš typ používaného vozíku, ať je najíždění, samotná jízda i výjezd z plošiny pro Vás bezpečný a komfortní.


Takže plošina nebo sedačka? Pokud Vám tyto řádky aspoň trochu napověděly, zbývá jen vybrat dodavatele. Ten „správný“ by Vás měl na všechny tyto skutečnosti upozornit a navrhnout Vám takové řešení, které Vám bude opravdu vyhovovat, a ne Vám vnutit za každou cenu právě ten produkt, který má zrovna v nabídce.


Šťastnou volbu.
Newsletter

Přihlášení k odběru informací o akcích a novinkách

Kontakty

Provozovna Brno:
VECOM zdvihací zařízení s.r.o.
Lipůvka 397
679 22 Lipůvka
Zobrazit na mapě

Tel.: +420 516 413 778
Fax: +420 516 413 779

Bezplatná infolinka:
800 100 659
vecom@vecom.cz

© 2015 VECOM. Všechna práva vyhrazena