Bydlet lze i bez bariér

Návrh pro vás je zdarma

Základem bezbariérového bydlení je dostatečný prostor a bezpečný pohyb.

Nejčastěji se provádí úpravy v koupelnách a kuchyních, začít bychom však měli již od dveří a přístupu do domu. Měl by být zajištěn bezbariérový přístup ke vchodovým dveřím, do garáže, na balkon či do jiných užitných částí domu.

Rozhodnete-li se vybudovat příjezdovou rampu k vchodovým dveřím, myslete na to, že by měla být minimálně 130 cm široká. Existuje také několik pravidel pro podélný sklon. Rampy do 3 m mohou mít sklon 1:8 to znamená 12,5 %. Tento sklon je však dovolen pouze u obytných domů nikoli pro stavby určené k sociální péči. Maximální sklon rampy nesmí být větší než 1:12 to znamená 8,33 %. U ramp delších než 9 m musí být rampa přerušena 1,5 m dlouhým odpočívadlem. Samozřejmostí je zábradlí s optimální výškou 90 cm a protiskluzová úprava povrchu rampy.

V neposlední řadě by měly být upraveny dveře, aby jimi mohl pohodlně projet vozík. Jde tedy o jejich rozšíření a odstranění prahů, které jsou v tomto případě překážkou. Doporučuje se minimální šířka dveří 90 cm a totéž platí u výtahových dveří.

Pokud má dům několik podlaží, není jiná možnost pohybu než výtahem nebo pojízdnou rampou zavěšenou na schodišti. To však někdy není možné, obzvlášť pokud na bezbariérové přeměňujeme stávající bydlení. Nejlepším řešením je výtah, který lze instalovat jak uvnitř domu, například v chodbě, anebo zvenku.

Právě taková řešení nabízí firma VECOM.

Napište si o nezávaznou návštěvu, zaměření a vypracování nabídky zdarma zde.

Podělte se s ostatními

Znáte někoho, komu se tyto informace mohou hodit?
Pošlete mu odkaz, nebo sdílejte.

Spolupracujeme se spolehlivými partnery

Podporujeme užitečné projekty