Jak můžeme pomoci s pohybem imobilního člověka po bytě.

Postarat se doma o svého blízkého v případě vážného tělesného postižení nebo dlouhodobé nemoci je pro každého přirozená věc.

Mnoho lidí s podobnou zkušeností potvrdí, že pokud existuje možnost, aby senior či invalida mohl zůstat v domácí péči, ve svém prostředí a v blízkém kontaktu se svou rodinou, je to pro jeho zdravotní i psychický stav velmi prospěšné.

 

Jak můžeme pomoci s pohybem imobilního člověka po bytě.

Stropní zvedací systémy

Jsou v takových momentech neocenitelnou pomůckou, která dokáže výrazně usnadnit běžné denní úkony a vyřešit přesun do kuchyně, koupelny, na toaletu, nebo třeba na krytou terasu. Díky stropnímu zvedáku je pohyb po celém podlaží nejen možný, ale i pohodlný a důstojný.

Pro úspěšnou instalaci je důležité vzít v úvahu parametry místa, prostorové možnosti a dobře si definovat požadavky.

Nejčastějším požadavkem je pohodlný přesun imobilních osob mezi postelí, toaletou a koupelnou.

Často musí řešit přesun nepohyblivých pacientů zaměstnanci ve zdravotních zařízeních.

Zajištění vhodných podmínek pro domácí péči. Informace pro ošetřující osoby.

Pro zajištění vhodných podmínek je nutné zařídit velké množství úkolů. Vyřešit veškeré bezbariérové přístupy v domě, bezbariérovou koupelnu a WC pro invalidy a s tím často spojené shánění stavebních povolení a sousedských požehnání.

Ošetřovatel se také musí seznámit s tím, co všechno obnáší a vyžaduje konkrétní stav zdravotně postiženého. Kromě samotné každodenní péče je potřeba také zajistit přiměřený přístup ke vzdělání, rehabilitaci i společenský kontakt s dalšími lidmi.

Když se člověk dostane před takovou hromadu úkolů, připadá si podobně jako vozíčkář před nepřekonatelnou bariérou.

Řešení finanční situace ošetřovatele.

Musíte také vyřešit vlastní životní a finanční situaci. Vyřizování sociálních dávek a případně i státního příspěvku na péči dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách je dost náročné. Už samotné posuzování míry invalidity je zdlouhavé.

Určitě se vyplatí využít některé z možností poradenství v sociální oblasti, třeba alespoň u pracovníka Úřadu práce. Poradenství pro vozíčkáře a další osoby zdravotně postižené řešící svou sociální situaci a pro osoby pečující se věnuje také mnoho neziskových organizací.

Pomoc s každodenní péčí o postiženého není maličkost.

Ty „velké“ úkoly a překážky už jste zdolali? Podařilo se vám „vyčarovat“ téměř perfektní bezbariérové bydlení. Všechny ty schody a dveře a umyvadla a invalidní vozíky máte za sebou.

Po tom všem zjistíte, že stejně náročný může být jednoduchý pohyb v rámci vašeho dokonale bezbariérového bytu. Každé zvednutí z postele, přesun na toaletu, každé usednutí do vozíku a zpět.

A jak zařídit cvičení v rámci rehabilitace a bezpečné nebo dokonce příjemné koupání?

To všechno je pro ošetřující osobu fyzicky velmi namáhavé a invalidnímu člověku tyto obtíže mnohdy mohou způsobit frustraci.

Člověk, jehož tělesné postižení mu neumožňuje samostatný nástup a výstup z invalidního vozíku, je zcela závislý na ošetřující osobě.

Stropní elektrický zvedák pro invalidy nabízí pomoc v mnoha oblastech.

Elektrický zvedák pacienta je pomůcka, která výrazně usnadňuje manipulaci s imobilní osobou. Správné oficiální pojmenování je stropní zvedací systém.

Pevná část je ukotvena do stropu a na ni je flexibilně připevněna textilní část, do které se umístí osoba. Pomocí malého ovladače se ovládá pohyb zvedáku. Textilní části se říká vak a nabízí se v několika provedeních podle způsobu použití. Velmi často se využívá zvedák pro seniory při přesunu do vany nebo na záchod.

Stropní zvedák je přímo určen k použití v těchto oblastech:

  • Snadné zvedání.
  • Rehabilitační cvičení (závěsný vak).
  • Bezpečné koupání (koupací vak).
  • Použití záchodu (toaletní vak).

Přesun v rámci patra je s elektrickým stropním zvedákem výrazně jednodušší.

Pro ošetřovatelku i tělesně postiženou osobu může být stropní zvedací systém nejdůležitější pomůckou.

Výhodou stropních zvedáků je jejich umístění "na stropě". V místnosti tak nezaberou žádné místo a nepřekáží.

Stropní zvedací systémy.

Dílčí oblasti může vyřešit i samostatný zvedák (do vany a ven), nepomůže však při pohybu po celém patře. Pro komfortní a bezpečný pohyb mezi místnostmi v bytě nebo v jednom patře rodinného domu zajištuje kompletní zvedací systém. 

V nabídce firmy Vecom máme Stropní zvedací systém Luna.

Zní to skvěle, ovšem vy se možná děsíte dalších stavebních úprav. Není potřeba se obávat. Stropní zvedací systém je vlastně jen několik vodících kolejnic upevněných do stropu a do nich umístěný elektrický zvedací systém. Velkou výhodou je, že vám už nezabere další místo v bytě.

Jak celý systém ukotvit, kudy nejlépe vést kolejnice a jestli je váš strop vhodný pro umístění systému by měl posoudit specialista. Naši technici jsou vám k dispozici kdekoliv v ČR.

Systém vodících kolejnic upevněných do stropu je univerzální, přizpůsobí se uspořádání bytu.

Sortiment různých druhů závěsných vaků je uzpůsoben běžným denním činnostem. Koupací, toaletní, nebo rehabilitační vak pro nácvik chůze.

Řešení VECOM pro pohyb po bytě

Zvedací systém vám velmi usnadní přesuny v rámci místností, do sprchy, na toaletu, nebo jen z postele na vozík.

Poradíme vám

Které řešení bariér je pro vás vhodné se zeptejte našich asistentů, rádi vám se vším pomohou a doporučí vhodný postup. Zdarma a zcela nezávazně.

Podělte se s ostatními

Znáte někoho, komu se tyto informace mohou hodit?
Pošlete mu odkaz, nebo sdílejte.

Proč je VECOM dobrá volba?

Překonáme každé schodiště, zajistíme kompletní bezbariérový domov.

VECOM je největší dodavatel bezbariérových přístupů v České republice. Díky dlouholetým zkušenostem dokážeme dobře porozumět vaší situaci. Jsme absolutně spolehliví. Disponujeme početným týmem odborníků.

Sortiment produktů, které VECOM nabízí, je nastaven tak, aby vyřešil opravdu každou bariéru.

Spolupracujeme se spolehlivými partnery

Podporujeme užitečné projekty