Bezbariérový přístup pro bytovky a domy s více patry

Moderní bytový dům, ať už malý nebo velký, by měl být přizpůsoben pro různé potřeby svých nájemníků a v dnešní době by určitě měl být bezbariérový.

Instalace klasického domácího výtahu však může být drahá nebo komplikovaná.  Důvody mohou být nevhodné stavební možnosti nebo nedosažitelnost úředních povolení. V případě památkově chráněných objektů jsou větší stavební zásahy do budovy velmi obtížně řešitelné.

Jak tedy pro seniory, invalidy a další osoby, pro které schody představují každodenní překážku, můžeme usnadnit přístup do bytů v patře bez výtahu?

Bezbariérový přístup pro bytovky a domy s více patry

Dvě možnosti náhradního řešení za výtah pro bytové domy

Firma Vecom nabízí hned dvě možnosti, jak zajistit bezbariérový přístup do bytů v patrech, které jsou cenově dostupnější a nevyžadují velké stavební úpravy. Volba mezi nimi záleží na konkrétních prioritách a potřebách nájemníků, finančních možnostech a dispozicích domu.

Ve starších a menších bytových domech často nebývá výtah. Jak dostat vozíčkáře do 2. patra?

Nejen invalida, ale i starší osoby mohou mít potíže se zdoláním několika pater.

Šikmá plošina nabízí rychlé bezbariérové řešení a zabere minimum místa

Šikmé schodišťové plošiny lze mít automaticky složené v prostoru pod schody, nebo nahoře na konci dráhy, takže zabírají minimum místa ve společných prostorách. Moderní schodišťová plošina na elektrický pohon zvládne hravě více pater, zatáčky na schodech i změny sklonu schodiště.

Instalace plošiny na schody obvykle nevyžaduje žádné stavební úpravy a zásahy do samotné stavby. Osoba na vozíku může být při jejím použití plně soběstačná.

Instalace schodišťové plošiny Slim pro vozíčkáře na společném schodišti v bytovce. Plošinu lze snadno složit.

Ani schodiště v budově s více patry a dlouhá dráha nemusí být problém. Schodišťová plošina V65

Pomocí pojízdné plošiny na schody lze vyřešit i bezbariérový přístup do bytovky z ulice.

Vertikální zdvižné plošiny poskytnou maximum komfortu a universální využití

Vertikální zdvižné plošiny nabízí podobné řešení jako běžný domovní výtah. Zdvižné plošiny jsou ale podstatně levnější, nepotřebují žádné jámy ani hlavy šachet, mnohdy nepotřebují vůbec žádné nebo jen minimální stavební úpravy.

Je možné i externí umístění šachty s plošinou na vnější straně domu, které je pro přepravu vozíčkářů a dalších osob se sníženou pohyblivostí velmi pohodlné, protože se dostanou z parkoviště přímo do bytu.

Umístění zdvižné plošiny E10 na vněší straně bytového domu s přístupem přímo do bytu ve 3. patře.

Zdvižné plošiny poskytnou službu jako domovní výtah, jsou podstatně levnější a vlastní montáž je obvykle otázkou dnů, nikoliv týdnů.

Pokud to prostorové dispozice umožňují, lze zdvižnou plošinu E07, nebo E10 instalovat v interiéru schodiště budovy.

Vertikální zdvižnou plošinu lze i zabudovat do šachty a je pak k nerozeznání od klasického výtahu.

Jak vybrat nejvhodnější řešení pro váš bytový dům

Pro úspěšnou instalaci je důležité vzít v úvahu všechny parametry místa, prostorové možnosti a dobře si definovat požadavky.

Pro koho bude zařízení primárně sloužit. Bude nám stačit plošina pro vozíčkáře, který bydlí ve druhém patře nebo řešíme situaci pro více osob s rozdílným handicapem?

Je pro nás důležité, jak to bude vypadat a jestli plošina vhodně zapadne do celkového designu domu?

S výběrem vhodného produktu vám poradí naši specialisté.

Rádi vám navrhnou technicky možná řešení pro vaši nemovitost, pomohou při výběru, informují vás o výhodách a nevýhodách jednotlivých řešení, ceně a průběhu zakázky.

Sousedská sounáležitost a povolení

Často jde o společné prostory například sdružení vlastníků a je proto dobré mít plánovanou instalaci nejdříve podchycenou legislativně.

S řádně vyřízeným povolením a souhlasem sousedů se vyhnete nepříjemnostem při budoucím provozu.

K čemu a jaký souhlas budete potřebovat záleží vždy na konkrétním případu, informujte se dobře u majitele objektu, nebo představených SVJ. Konkrétní řešení vybírejte s ohledem na potřeby všech v domě. Snažte se najít bezbariérový přístup, který zabere, co nejméně ze společných prostor.

Bezbariérová řešení VECOM

Především pro přepravu osob na vozíku, hodí se však i pro kočárky. V provedení schodišťové plošiny se sklopným sedátkem také pro osoby hůře zvládající pohyb po schodišti.

Skvěle poslouží k překonání menších i větších výškových rozdílů. Instalace vertikální zdvižné plošiny je méně náročná, než budovat běžný domovní výtah.

Individuální řešení bezbariérového přístupu do vašeho domu

Po přečtení článku už se snad lépe orientujete v možnostech řešení bezbariérového přístupu právě pro vaši situaci. 

Poradíme vám zdarma a nezávazně

Nemusíte si však lámat hlavu a trávit hodiny studiem konkrétních parametrů jednotlivých produktů. S výběrem nejvhodnějšího produktu právě pro vás a váš dům vám rádi poradí naši specialisté, a to přímo v místě instalace. 

Zavolejte na bezplatnou linku nebo vyplňte kontaktní formulář.

Ozvěte se nám, budeme vás informovat o výhodách a nevýhodách jednotlivých řešení, ceně, průběhu zakázky a možnostech státního příspěvku.

Podělte se s ostatními

Znáte někoho, komu se tyto informace mohou hodit?
Pošlete mu odkaz, nebo sdílejte.

Proč je VECOM dobrá volba?

Překonáme každé schodiště, zajistíme kompletní bezbariérový domov.

VECOM je největší dodavatel bezbariérových přístupů v České republice. Díky dlouholetým zkušenostem dokážeme dobře porozumět vaší situaci. Jsme absolutně spolehliví. Disponujeme početným týmem odborníků.

Sortiment produktů, které VECOM nabízí, je nastaven tak, aby vyřešil opravdu každou bariéru.

Spolupracujeme se spolehlivými partnery

Podporujeme užitečné projekty